Българският Дота Форум
Регистрирайте се за да използвате пълноценно ресурсите на форума
Българският Дота Форум

Български ДОТА Портал

ИндексИндекс  GalleryGallery  Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ПотребителиПотребители  Потребителски групиПотребителски групи  Вход  

Share | 

Спор

Предишната тема Следващата тема Go down 
АвторСъобщение
azazzel
Зарибен

Брой мнения : 204
Registration date : 06.02.2009

ПисанеЗаглавие: Спор   Вто Окт 05, 2010 9:34 am

Вчера се зароди 1 спор в една лига коя позиция е най-трудната в дотата.
Оброзно разделихме позициите на 3 (керри, гангер, съппортър).
Позицията на керрито е(примерен герой Drow Ranger):
-Аз съм керрито трябва да ластхитвам като машина да фармя бързо и да се пазя, логично най-силния герой се играе от най-силния играч.
Критика:
-Докато съппортъра те пази, гангера ти гангва за да дръпнеш в линия ти си седиш и биеш крийпа по някое време вадиш 3 предмета даваш десен бутон на противниковите герои правиш ултра килл и всички си мислят колко си добър.
Позицията на гангера(примерен герой Earth shaker):
- Докато керрито убива крийпове(те са винаги едни и същи идват от едно и също място и са 1 и същ брой) гангера трябва да печели голд от убийства на противникови герои. Трябва да знае от къде да мине, кога да дойде как да не изплаши жертвата често пъти трябва и да и отгадне действията за да успее да я убие. В последтвие гангери стават и инициатори на битките с което имат и още задачи кога да скочат, по кой и как да хванат максимално противници.
Позиция на съппорта (примерен герой Cristal Maiden):
- Аз съм нещо като магиосник, правя от нищо нещо: Не фармя, не убивам в същото време си давам парите за уардове, нямам и лвл защото нон стоп слагам уардове и съм най-слабия герой на картата. В същия момент вие искате от мен да ви уардна да съм зад вас като ви гангнат и да не умирам, което повярвайте ми хич не е лесна задача.

Та ми е интересно какво ще кажете от ваша гледна точка, коя позиция е най-трудна и дали найстина керрито което винаги обира овациите е най-трудната позиция. Моля без клишета от рода на, "Ми то всички са важни".
Върнете се в началото Go down
Kamukag3e
Форумен маниак

Брой мнения : 903
Registration date : 03.08.2008

ПисанеЗаглавие: Re: Спор   Вто Окт 05, 2010 9:54 am

Разбира се, че всички са важни !
Но ти питаш с кой е по-трудно. Моята лична класация е:
1) support;
2) gank-ер/initiator;
3) някой друг;
4) hard-carry.

Все пак има и вариаций, на някои определени герои е по-лесна играта отколкото с други, просто защото уменията им го позволяват (tidehunter като пример).

Толкова от мен, друг път ще се аргументирам

s7eal7h
Редовен

Брой мнения : 143
Registration date : 14.01.2010

ПисанеЗаглавие: Re: Спор   Вто Окт 05, 2010 1:44 pm

Според мен най трудно е гангър-а
McMarto
Spam Master

Брой мнения : 3736
Registration date : 24.06.2008

ПисанеЗаглавие: Re: Спор   Вто Окт 05, 2010 3:37 pm

1) Ganger - не е особено лесно да си избираш маршрута без да те засекат 20 уарда, както и да правиш останалите изброени от Азазел неща. Определям го като най-труден, защото прехраната му често зависи от късмета, а ако не намериш жертви - ти си безполезен и не прогресираш, а никой не забавя противниковите герои.
2) Hard-carry - но не най-често срещания Drow Ranger, а герои като PL, Void, Naga, Spectre, Sniper... при тях проблема е, че са топ желани жертви (по мои наблюдения) и трябва да взимат всеки един крийп, който им бъде предоставен. Горе долу до 20 минута да вземеш 150-160 крийпа с такъв герой си е огромно предизвикателство за повечето играчи по лигите (за мен също).
3) Carry - тук включвам SF, Storm (като най-чести пикове), Morph, Huskar, Slardar, Sven, Naix, на които не им трябват много предмети, за да са опасни. В средната игра играят ключова роля в отбора и трябва както да фармят стабилно, така и да убиват още по-стабилно.
4) Support - горе-долу никакви проблеми нямаш ако ходиш само с отбора и не уардваш в противниковата гора. Ако имаш проблеми с уардовете пък може да ги сложи герой като Storm или PotM, които са доста по-подвижни. Да, оставаш с най-малко пари и най-често умираш, но една CM прави достатъчно дори само докато пълни с аурата си и купува уардове. Всичко останало от Frostbyte до Freezing Field е бонус - дори това обаче не е проблем ако си винаги с 2ма или 3ма души.
http://www.spamFORlife.com
Cannibal
Форумен маниак

Брой мнения : 1094
Registration date : 09.05.2009

ПисанеЗаглавие: Re: Спор   Вто Окт 05, 2010 4:11 pm

Sniper при hard-carry хаха
а пък съпорта се играе до 15 минута горе-долу
HU57L3R
Зарибен

Брой мнения : 229
Registration date : 05.07.2010

ПисанеЗаглавие: Re: Спор   Вто Окт 05, 2010 4:25 pm

За да изкараш 160 крийпа на 20та мин трябва да си Чък Норис. По-скоро 100тина.
По темата: няма трудни и лесни герои, има хора които играят правилно и хора, които играят грешно.
И все пак: И 3те типа герои имат основна база от информация от сорта на позициониране и т.н. и тази база е еднакво трудна за научаване при всички. Съппорт героят е най-лесен, защото дори да фейлне 1-2 пъти от това няма да зависи играта. Докато ако кери герой бъде (например) ганкнат и убит точно преди решаваща битка поради слаб map awareness - това може да коства играта на отбора му. Същото важи и за инитиейтъра - ако бъде ганкнат преди битка и да кажем си изхаби ултимата и избяга - това най-вероятно ще му коства играта или пък ако не скочи както трябва.
@Cannibal: Sniper е хард-кери герой от ранка на дроу.
http://www.youtube.com/user/InsertDumbNickHere
Cannibal
Форумен маниак

Брой мнения : 1094
Registration date : 09.05.2009

ПисанеЗаглавие: Re: Спор   Вто Окт 05, 2010 5:14 pm

нищо общо с Drow.
И тъй като не искам да пиша повече спам в темата, ще ги сравня възможно най-ясно и кратко.

Drow
Изцяло ориентиран към физически дмг, въпреки което пада от всички hard-carry в късна игра. Дали е hard-carry също мога да споря, защото както споменах пада от всички такива, а обикновено като избираш hard-carry очакваш веднъж развито да е най-силния герой на картата. Няма искейп механизъм, зависима е от предмети. Силата и е след изкарана Manta(примерно; 1ви предмет) когато нанася най-много физически дмг(от всички).
Sniper
Late game semi-carry - нищо повече. Ако си мислиш че ако започнеш билда с Lothars ще си кандидат за hard carry, грешиш - марто също. За добра игра трябва да бъде много активен, което включва ходене с ганкърите, бутане на кули и крадене на убийства. Нанася повече магически от колкото физически дмг през 90% от играта. И общо взето е много, много далеч от hard-carry.

Има тенденция и двата героя да се играят whole-game-rice-farm, което в някои случаи е оферта, но принципно е доста слабо. hard carry? - само с 3хпредметите на противниковото.
No_Tears_Please
Зарибен

Брой мнения : 273
Registration date : 03.09.2009

ПисанеЗаглавие: Re: Спор   Вто Окт 05, 2010 5:22 pm

Ganker за мен е най-сложната роля в играта.Carry ролята също не е за подценяване,с голямата сила идват и големите отговорности както казват в Паякмен.
HU57L3R
Зарибен

ПисанеЗаглавие: Re: Спор   Вто Окт 05, 2010 6:27 pm

@Cannibal Ехе, ти пренаписа Дота-та :Д
Kamukag3e
Форумен маниак

ПисанеЗаглавие: Re: Спор   Вто Окт 05, 2010 6:52 pm

@HU57L3R: Не се обсъжда дали играеш правилно или грешно, тук спорът е кой е най-труден за игра.

Нека се аргументирам за посочената по-горе класация.

1) support - от теб се иска да осигуриш безопасна линия на някои играч. Тъй като героя ти е избран за агресивна игра без предмети, по незнайно какви причини се очаква без никакви пари да можеш да тормозиш противници равни или по-силни от теб. На всичкото отгоре се иска да не умираш.

Когато support умре преди 20-30 минута, отборна битка лесно се губи (4:5 за твоя отбор). Може лесно да се преживее падането 2-3 пъти в играта, това важи за всеки герой, дори и за hard-carry. Важно е обаче кога ... 2-3 умирания на всяко carry в ранната част на играта са лошо нещо, но без проблем се обръща.
Ако support умре в ранната игра няма почти никакъв шанс да се върне в играта, оттам почва да става абонат на всеки nuker и доста лесно храни противниците цяла игра, с което НЕ допринася за отбора, няма как да събере и за очи/boots, при което отбора пропада спираловидно ... все по-бързо и по-бързо.
Да не добавям, че да се иска да стойш в линия, да ходиш да слагаш ward-ове и да убиваш вражеските, да отделяш пари за тях и да не бързаш с така нужните малки предмети.
Почти винаги се иска да си на две места на веднъж.

2) gank-ерът има за задача да печели всичките линий за отбора си, убийството отдавна не е стандарт в неговия случей, разбира се винаги е в плюс. Да не те видят ward-ове не зависи от теб, а от support-а който е поел ангажимента за deward-ване на картата, тъй като към всяка линия има изключително ограничен брой подходи.
Ако все пак се доближиш до опонента без да бъдеш забелязан 90-100 е сигурно обийство, ако те видят вече е до играч. Как ще бъде отиграна ситуацията. Рядко героят е лесен за убиване и винаги има малки или в определени случей много полезни предмети.
Иницяторът на отбора също така е труден за игра, защото трябва много внимателно да прецениш ситуацията и да олучиш най-облагодетелстващият момент за пускане на Магията.
Всеки може да набие fissure/ravage, но е много трудно да набиеш в перфектният момент. Все пак лесното идва от това, че в един отбор има 2-3 магий за започване на битка и дори едната да не бъде идеална, другите могат да компенсират.

4) hard-carry-то в един отбор има лесна игра, фарми до 30 минута и се стреми да не умира. Как го постига, ами лесно, стой в линия и убива крийпове, ако види пристигащи опоненти - бяга, ако не ги види умира. Защо може да не ги е видял ? Амо ако е сляп (или support-a не е сложил ward-ове) !
В битките преди 20 минута рядко има повече от една магия с която да допринесе за отбора, dps е смешно нисък в сравнение от този на nuke-ърите. Пак се връща към farm-fest-а си.
В късните игри има повече неща които трябва да прави, което включва пазенето да не умре и да убива опоненти скоростно като е в центъра на събитията (често си е трудна задача, но не всеки път), но това зависи от самият герой и стила на игра с него.

Междо другото, semi-carry заслужават по-висока степен на трудност. От тях се иска да правят пари, убийства и тормоз на линия, към това се иска да е в битките на отбора всеки път, често да се отделя от тлъста тълпа крийпове. Така че перфектният timing за игра с тях често е много труден за постигане. А в битка също се иска много от него.

Zero
Форумен маниак

Брой мнения : 486
Registration date : 27.02.2008

ПисанеЗаглавие: Re: Спор   Чет Окт 07, 2010 9:15 am

Според мен не може да се каже коя роля е най трудна всеки които реши да играе дота сериозно учи първо една роля.. после ако иска се учи и с другите видове да играе,но все пак според мен е най-трудно да се научиш да играеш съпорт като хората.За да аргументирам мнението си бих казал,че в българия има доста малко добри съпорти.
ПС: да видим кво ще каже хъстлър :P
HU57L3R
Зарибен

ПисанеЗаглавие: Re: Спор   Чет Окт 07, 2010 11:00 am

Не случайно всеки новак започва със съпорт. Както казах - просто трябва да научиш теорията и дори да грешиш няма да е толкова фатално. За съпорта не се иска скил.
azazzel
Зарибен

Брой мнения : 204
Registration date : 06.02.2009

ПисанеЗаглавие: Re: Спор   Чет Окт 07, 2010 11:50 am

Аз ще ви кажа моята гледна точка за съппорта и защо всички започват да играят от съппорт. Съществува мнение, че добрите отбори са добри заради добрите съппорти, обаче не е точно така. Съппортите се нуждаят от добри отбори.
Нека разгледаме от къде се получава голд в играта: Крийпване /Голд с времето/ Кули /Килове и асистенции.
Сега нека приемем, че губим играта в началото.
- Кули - както казах те ни ownvat няма голд от кули
- Килове и асисти - те ни бият няма голд от тук
- Крийпване - принципно съппортите фармят страшно ограничено, а ако в играта падате забравете някое керри да ви остави какъвто и да е фарм
- Голд с времето - това ви е единствения доход, но не бързайте да се радвате този доход няма да ви покрие нищо, защото вие умирате най-лесно и ще умирате много.
Нека погледнем какво трябва да прави съппорта: Да купува уардове и да ги слага, да умира възможно най-малко, да е зад керрито
Нека видим какво се получава
- купуване и слагане на уардове - супер ограничено поради липсата на голд, целия отбор пада ядосан е и обвинява вас, че няма уардове.
- да умира малко - това е почти невъзможно, защото е най-слабия герой в играта, противниковите съппортъри и гангери обикалят спокойно по картата, тъй като тяхните керрита доминират и нямат нужда някой да ги пази. Естествено там където вие смятате да сложите уардове противниковия уардър е сложил също та обикновено ви убиват защото знаят къде сте и после ви деуардват.
- вашето керри квичи, че не може да се оправя сам и ви кара да сте нон стоп зад него, но все пак не забравайте, че трябва и да уардватe.

Та докато 2 керрита се съредновават горе долу при еднакви условия, при съппортите в 90% от случейте няма равни условия, защото единия отбор доминира и съппортъра му взима от всички места голд, а другия съппорт няма никакви. Обикновенно разликата е 10-тина пъти в голда, та кажи ми тошко как ще ти е да си SF с даггер и пт, срещу спектре с diff radiance vang pt например :)

Като цяло да си съппорт е най-гадно заради ред причини:
- Играта почти никога не зависи от теб
- Всички се кефят на керрита, крийпстатсове и ултра килове,а вие с вашите уардове ходете за гъби, тоест ще имате супер малко признание
- Когато играта не върви, вие ще сте виновни в 90% от случейте, защото винаги най-лесно е да кажеш "няма уард" или той "cm е 1-7 кво да играя".

И после викате еми то в бг няма добри съппорти, просто никои не иска да е виновен за всичко, и всички да се кефят на тъпия снайпер който има скила да убива крийпове.

За най-трудна позиция не знам дали е съппорта, но най-неблагоприятна със сигурност.
Kamukag3e
Форумен маниак

ПисанеЗаглавие: Re: Спор   Чет Окт 07, 2010 11:57 am

Подкрепям всичко с две ръце, искам да добавя че дори при високото ниво имат навика да обвиняват конкретен човек, това е грешно.
1) те са избрали човека, значи грешно са го преценили като добър;
2) в колектив всеки допуска грешки и всеки трябва да поеме вина.

Само не съм съгласен, че винаги можеш да кажеш, че support е виновен, ако той успее да каже ПРЕДИ останалите 'carry-то се набута първо без причина', веднага хранилката започва в негова полза :D

HU57L3R
Зарибен

ПисанеЗаглавие: Re: Спор   Чет Окт 07, 2010 5:35 pm

fckeRR
Новак

Брой мнения : 95
Registration date : 24.09.2009

ПисанеЗаглавие: Re: Спор   Чет Окт 07, 2010 9:51 pm

Много зависи и от героя. (Не е еднакво трудно да играеш дроу и невър или мирана и морф)
Все пак, ако съпорта фейлне играта не винаги е загубена, но ако керито фейлне е друга песен...
IVANotLUKOVIT
Зарибен

Брой мнения : 202
Registration date : 04.04.2009

ПисанеЗаглавие: Re: Спор   Съб Окт 09, 2010 6:01 am

Според мен всички позиции са еднакво трудни зависи просто какво харесваш и какво играеш в по-голямата част от времето
но не мисля че играенето на съпорт се изчерпва до купуването на уард и оставяне на фарм на по високо ниво много често играта се решава от някой swap или от добре поставен black hole
иначе по спора - "Все пак, ако съпорта фейлне играта не винаги е загубена, но ако керито фейлне е друга песен" който и да фейлне от съпорта,гангъра или керито поставя останалите в лоша ситуация понякога наистина съпорта умира много пъти и пак отбора му бие заради керито но има и игри дето свършват още преди да се нафарми керито и да е почнало да прави нещо
от всичко най-трудно сякаш е пикването
Sponsored content

ПисанеЗаглавие: Re: Спор   Today at 7:52 am

Спор
Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 1