Българският Дота Форум
Регистрирайте се за да използвате пълноценно ресурсите на форума
Българският Дота Форум

Български ДОТА Портал

ИндексИндекс  GalleryGallery  Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ПотребителиПотребители  Потребителски групиПотребителски групи  Вход  

Share | 

MEGA STUPID GARENA BUG

Предишната тема Следващата тема Go down 
АвторСъобщение
frezist
Форумен маниак

Брой мнения : 742
Registration date : 02.01.2008

ПисанеЗаглавие: MEGA STUPID GARENA BUG   Пет Авг 08, 2008 10:25 pm

хора тва наистина е мега шибано както да бъда за малко 11 левел в гарена и след един ден гледам ИЗВЕДЪЖ СТАНАХ 7 ЛЕВЕЛ Е КАК?!?!? ВТФ?!!?!? КВО И СТАВА НА ТАЯ БУГАВА ГАРЕНА МН Е ТЪПО СЯ ОТ 11 НА 7 РАЗОЧАРОВАН СЪМ
Върнете се в началото Go down
beyOnd
Форумен маниак

Брой мнения : 1927
Registration date : 03.04.2008

ПисанеЗаглавие: Re: MEGA STUPID GARENA BUG   Пет Авг 08, 2008 10:29 pm

сори чоече шибан бъг.. Между другото оБясни на Da1337Do_OD че през БКБ минава само мрежите на сайрен и мепо а не всички ултове от играта както той си мисли че не ми верва бе
http://abcxaos.org/tools/talent.php?talent=MzjZVMhoZVmIzIq0xsx
frezist
Форумен маниак

ПисанеЗаглавие: Re: MEGA STUPID GARENA BUG   Пет Авг 08, 2008 10:32 pm

хха прочетох ви аз на вас тъпия спор мн ясно че единственото нещо което минава са мрежите на нагата и мееповците иначе аз попринцип предпочитам БКБ може би защото аз тя сфера ми е мн жалка такава едн грозна мн пари никъж смисъл не ме кефи.?..
HeyKiwey
Форумен маниак

Брой мнения : 699
Registration date : 02.07.2008

ПисанеЗаглавие: Re: MEGA STUPID GARENA BUG   Нед Авг 10, 2008 8:57 pm

LQmmel-_- написа:
хха прочетох ви аз на вас тъпия спор мн ясно че единственото нещо което минава са мрежите на нагата и мееповците иначе аз попринцип предпочитам БКБ може би защото аз тя сфера ми е мн жалка такава едн грозна мн пари никъж смисъл не ме кефи.?..

за да не поствам директно линка към форума където го намерих, копна това което пише...

Spells that completely ignore BKB
1. Any melee bash
2. Any melee critical
3. Naga Siren: Ensnare
4. Tormented Soul: Diabolic Edict
5. Gorgon: Purge
6. Techies: Suicide
7. Techies: Land mine
8. Axe: Counter Helix
9. Axe: Culling Blade
10. Faceless Void: Chronosphere (Doesn't work if BKB is activated during your cast time)
11. Nerubian Assasin: Vendetta
12. Death Prophet: Exorcism
13. Vengeful Spirit: Nether Swap
14. Doombringer: Doom
15. Juggernaut: Omnislash
16. Tidehunter: Anchor smash
17. Beastmaster: Wild Axes
18. Silencer: Global Silence
19. Bristleback: Quill Spray
20. Lord of Olympia: Static field
21. Earthshaker: Echo slam
First wave of echo slam that deals the initial damage will go through
22. Enigma: Midnight Pulse
23. Tinker: March Of The Machines
24. Slardar: Amplify damage
25. SandKing: caustic finale
26. Geomancer: Geostrike
27. Geomancer: Earthbind
28. Witch Doctor: Voodoo restoration
29. Spiritbreaker: Greater bash
30. Spiritbreaker: Netherstrike
31. Pit Lord: Pit Of Malice(Note that you cannot cast BKB too when you are stopped by pit during that 3 seconds too)
32. Storm Spirit: Grapple

Spells that deal no damage, but still cause side effects on BKB users
1. Bane Elemental: Fiend's Grip
2. Necrolyte: Reaper's Scythe
3. Treant Protector: Overgrowth
4. Butcher: Dismember
5. Butcher: Meat Hook
6. Antimage: Mana Void
7. Terrorblade: Sunder

If the target is immune to magic, then its HP will not change but terrorblade's will. If Terrorblade is immune to magic, then his HP will not change but the target's will. Sunder will only have no effect if BOTH terrorblade and the target unit is immune to magic.

For all purposes of explanation, no. Sunder has remained largely unchanged since it was made. Although the spell can be cast on magic immune heroes, such heroes will remain unaffected by its effects. The BKB guide kakaboo linked to is unclear here; magic immunity of its caster per se will not affect whether or not Sunder has an effect on its target, and vice versa. I'll update it.

To reiterate, Sunder is castable on magic immunes, but they will not, however, be affected by it. If a Soul Keeper somewhere were dying, at 3% hitpoints, and he Sundered a magic immune hero with full hitpoints, that Soul Keeper would be healed fully, while his target's hitpoints would remain unchanged. If the Soul Keeper were the only one magic immune in that encounter, he would not be healed. The target's hitpoints would be then lowered to 33/28/23%, depending on the level of Sunder.

8. Spirit Bear: Entangle
9. Enigma: Black Hole
10. Mercurial: Spectral Dagger - No damage but slowed
11. Sniper: Assasinate -No damage but will still stun and give vision to the target
12. Poison Touch - Can be casted on BKBed hero but will have no effect. If BKB used after Poison Touch, hero will be immune to slow but not the damage.
13. Weave - Can be casted on BKBed hero but will have no effect. If BKB is casted after weave, weave will still take effect.
14. Warlock : Infernal - Immune to damage but not immune to stun
15. Warlock : Fatal bonds - Immune if you were targeted directly, not immune if it was bounced to you
16. Sacred Warrior: Inner Vitality: If BKB is casted after inner vitality, inner vitality buff will not be removed.
17. Storm Spirit: Barrier: If BKB is casted after barrier, barrier buff will not be removed.
18. Magnataur: Reverse Polarity
19. Beastmaster: Primal Roar

Items with effects that goes through BKB

1. Dagon : You can cast dagon on an avatared hero but it will have no damage at all
2. Maelstrom/Mjolnir (Chain lightning) : The animation will occur but it will deal no damage at all
3. Corruption : Goes through it completely
4. Maim : Goes through it completely
5. Skadi's frost : Goes through it completely

Special mentions

1. Wall of Illusion - BKBed heroes' images will be destroyed immediately after passing through the wall Magic immune heroes will be unable to create images.

Това го поствам като доказателство... намерих го след като започна спора ни.
Още си спомням една ситуация, как аз съм кристал и пускам БКБ и улт и Doom Bringer си пуска улта през Avatar-a... тъпото беше, че ми прекъсна улта... Оше по-тъпото беше, че бях на фулл (1600 Hp), дуума имаше аганим и ме уби само с 1 ултимат... :suspect:
Други наблюдения: Соул кийпър си пуска ултимат на стария Naix, докато той е в аватар. Тъпо, а? :lol:
И ако искате, дайте да се съберем 3-4 човека да играем -apdm и да пробваме кое действа, кое - не :roll:
beyOnd
Форумен маниак

ПисанеЗаглавие: Re: MEGA STUPID GARENA BUG   Нед Авг 10, 2008 9:01 pm

Da1337Do_OD написа:
LQmmel-_- написа:

за да не поствам директно линка към форума където го намерих, копна това което пише...

Spells that completely ignore BKB
1. Any melee bash
2. Any melee critical
3. Naga Siren: Ensnare
4. Tormented Soul: Diabolic Edict
5. Gorgon: Purge
6. Techies: Suicide
7. Techies: Land mine
8. Axe: Counter Helix
9. Axe: Culling Blade
10. Faceless Void: Chronosphere (Doesn't work if BKB is activated during your cast time)
11. Nerubian Assasin: Vendetta
12. Death Prophet: Exorcism
13. Vengeful Spirit: Nether Swap
14. Doombringer: Doom
15. Juggernaut: Omnislash
16. Tidehunter: Anchor smash
17. Beastmaster: Wild Axes
18. Silencer: Global Silence
19. Bristleback: Quill Spray
20. Lord of Olympia: Static field
21. Earthshaker: Echo slam
First wave of echo slam that deals the initial damage will go through
22. Enigma: Midnight Pulse
23. Tinker: March Of The Machines
24. Slardar: Amplify damage
25. SandKing: caustic finale
26. Geomancer: Geostrike
27. Geomancer: Earthbind
28. Witch Doctor: Voodoo restoration
29. Spiritbreaker: Greater bash
30. Spiritbreaker: Netherstrike
31. Pit Lord: Pit Of Malice(Note that you cannot cast BKB too when you are stopped by pit during that 3 seconds too)
32. Storm Spirit: Grapple

Spells that deal no damage, but still cause side effects on BKB users
1. Bane Elemental: Fiend's Grip
2. Necrolyte: Reaper's Scythe
3. Treant Protector: Overgrowth
4. Butcher: Dismember
5. Butcher: Meat Hook
6. Antimage: Mana Void
7. Terrorblade: Sunder

If the target is immune to magic, then its HP will not change but terrorblade's will. If Terrorblade is immune to magic, then his HP will not change but the target's will. Sunder will only have no effect if BOTH terrorblade and the target unit is immune to magic.

For all purposes of explanation, no. Sunder has remained largely unchanged since it was made. Although the spell can be cast on magic immune heroes, such heroes will remain unaffected by its effects. The BKB guide kakaboo linked to is unclear here; magic immunity of its caster per se will not affect whether or not Sunder has an effect on its target, and vice versa. I'll update it.

To reiterate, Sunder is castable on magic immunes, but they will not, however, be affected by it. If a Soul Keeper somewhere were dying, at 3% hitpoints, and he Sundered a magic immune hero with full hitpoints, that Soul Keeper would be healed fully, while his target's hitpoints would remain unchanged. If the Soul Keeper were the only one magic immune in that encounter, he would not be healed. The target's hitpoints would be then lowered to 33/28/23%, depending on the level of Sunder.

8. Spirit Bear: Entangle
9. Enigma: Black Hole
10. Mercurial: Spectral Dagger - No damage but slowed
11. Sniper: Assasinate -No damage but will still stun and give vision to the target
12. Poison Touch - Can be casted on BKBed hero but will have no effect. If BKB used after Poison Touch, hero will be immune to slow but not the damage.
13. Weave - Can be casted on BKBed hero but will have no effect. If BKB is casted after weave, weave will still take effect.
14. Warlock : Infernal - Immune to damage but not immune to stun
15. Warlock : Fatal bonds - Immune if you were targeted directly, not immune if it was bounced to you
16. Sacred Warrior: Inner Vitality: If BKB is casted after inner vitality, inner vitality buff will not be removed.
17. Storm Spirit: Barrier: If BKB is casted after barrier, barrier buff will not be removed.
18. Magnataur: Reverse Polarity
19. Beastmaster: Primal Roar

Items with effects that goes through BKB

1. Dagon : You can cast dagon on an avatared hero but it will have no damage at all
2. Maelstrom/Mjolnir (Chain lightning) : The animation will occur but it will deal no damage at all
3. Corruption : Goes through it completely
4. Maim : Goes through it completely
5. Skadi's frost : Goes through it completely

Special mentions

1. Wall of Illusion - BKBed heroes' images will be destroyed immediately after passing through the wall Magic immune heroes will be unable to create images.

Това го поствам като доказателство... намерих го след като започна спора ни.
Още си спомням една ситуация, как аз съм кристал и пуска БКБ и улт и Doom Bringer си пуска улта през бкб-то... тъпото беше, че ми прекъсна улта... Оше по-тъпото беше, че бях на фулл (1600 Hp), дуума имаше аганим и ме уби само с 1 ултимат... :suspect:
Други наблюдения: Соул кийпър си пуска ултимат на стария Naix, докато той е в аватар. Тъпо, а? :lol:
И ако искате, дайте да се съберем 3-4 човека да играем -apdm и да пробваме кое действа, кое - не :roll:
Може може..... ама ти каза съвсем друго нещо:
Всички ултове праскат дмг или кото праят там през БКБ-то ?
HeyKiwey
Форумен маниак

ПисанеЗаглавие: Re: MEGA STUPID GARENA BUG   Нед Авг 10, 2008 9:04 pm

lol! Мисля, че казах действат :roll:
оффтопик оффтопик оффтопик оффтопик :558: :558: :558:
Thunderseeker
Зарибен

Брой мнения : 377
Registration date : 03.11.2007

ПисанеЗаглавие: Re: MEGA STUPID GARENA BUG   Нед Авг 10, 2008 9:05 pm

за ггто - питах 1 модератор той ми каза, че тея случаи били много и в момента програмистите се мъчели със новите версии да оправят тея мизерии с експа

Форумен маниак

ПисанеЗаглавие: Re: MEGA STUPID GARENA BUG   Нед Авг 10, 2008 9:12 pm

Thunderseeker написа:
за ггто - питах 1 модератор той ми каза, че тея случаи били много и в момента програмистите се мъчели със новите версии да оправят тея мизерии с експа
ахха представете си някои хора да идат до 1 левел от 30 например.Много тъпо ше им стане :D
HeyKiwey
Форумен маниак

ПисанеЗаглавие: Re: MEGA STUPID GARENA BUG   Нед Авг 10, 2008 9:36 pm

Ако са хора ше им стане тъпо, ама повечето дето са над 30ти левел са роботи :lol:
frezist
Форумен маниак

ПисанеЗаглавие: Re: MEGA STUPID GARENA BUG   Пон Авг 11, 2008 8:21 am

ми тъпо ми е мн ясно тва е мега шибано просто.. почти 11 левел съм и на 7 е вече го дигнах 8 ама тт
Sponsored content

ПисанеЗаглавие: Re: MEGA STUPID GARENA BUG   Today at 1:46 pm

MEGA STUPID GARENA BUG
Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 1